Wyszukiwarka:

Tatry Windsor

Zespół Pieśni i Tańca Tatry  został założony w 1972 roku pod patronatem Parafii Świętej Trójcy w Windsor. Głównym celem  organizacji jest przekazywanie młodym Kanadyjczykom polskiego pochodzenia  szacunku i miłości do kultury i tradycji ich przodków. Poznawanie polskiego folkloru , polskich piosenek i tańców pozwala naszej młodzieży odnaleźć  i zrozumieć własną tożsamość a także docenić kulturowe bogactwo jakie odziedziczyli po rodzicach i dziadkach

 Od 1988 roku administracją zespołu zajmuje się Komitet Kulturalny działający przy Polonia Centre(Windsor) Inc.

Zespół Pieśni i Tańca Tatry jest  wspaniałym ambasadorem Polski i polskości w mieście Windsor , w Kanadzie i na scenach międzynarodowych.

Miasto Windsor jest wyjątkowym miejscem, gdzie co roku odbywają się festiwale  pod nazwa Karuzela Narodów. Festiwal odbywa się w ciągu dwóch ostatnich weekendów w czerwcu. Każda grupa etniczna (jest ich wiele w Windsor, około 20) przygotowuje swoje tradycyjne potrawy,  trunki  oraz pogram artystyczny . Wstęp jest wolny i każdy może przyjść , zjeść  i obejrzeć co chce i kiedy chce.  

Musimy z duma  stwierdzić, że  przez ostatnie 4 lata, nasza Polska Wioska (Polish Village) zdobyła pierwsze miejsce  za wspaniałą prezentacje  polskiego folkloru, wyśmienitą polską kuchnię, gościnność i wzorowa organizacje . Tatry są  zawsze główną atrakcja festiwalu. Najwięcej pierogów i Żywca sprzedaje  w czasie naszych występów.

Tatry występują bezpłatnie  na wielu uroczystościach na terenie Windsor i okolicy gdzie  z duma prezentują swoja polska kulturę. W ciągu 42 lat działalności, zespół Tatry odwiedził wiele miast i występował na licznych scenach Kanady (Toronto, London, Chatham, Nilestown), USA (Nowy York, Denver, Minneapolis, Detroit, Troy, Hamtramack), Polski (Rzeszów, Zielona Góra, Iwonicz Zdrój) i Rosji (St. Petrsburg, Suzdal, Moskwa).

Obecnie zespół liczy prawie 100  tancerzy w sześciu grupach wiekowych.

Sukcesy oraz dorobek artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Tatry jest zasługa wielu pokoleń tancerzy, choreografów oraz ogromnej rzeszy rodziców.