Wyszukiwarka:

Lajkonik Chicago

Zespół Pieśni i Tańca Lajkonik, Chicago powstał jesienią 1991 r. w celu krzewienia polskiej kultury i tradycji na terenie Stanów Zjednoczonych. Został założony przy Polskiej Misji Duszpasterskiej w Chicago za zgodą sp. księdza Władysława Gowina Chr., ówczesnego Dyrektora Misji. Obecnym dyrektorem Lajkonika jest ks. Andrzej Maślejak, Chr.

Zespół Pieśni i Tańca Lajkonik jest członkiem Związku Narodowego Polskiego grupy 3241 oraz Polish Folk Dance Association of America.

Założycielami oraz  pierwszymi choreografami zespołu, którzy po raz pierwszy przywieźli młodzież na festiwal do Rzeszowa w 1996 roku, byli Państwo Ewa i Marek Kuś.

W pierwszym roku działalności Lajkonik liczył 12 tancerzy. W przeciągu 10 lat liczba ta wzrosła dziesięciokrotnie. Obecnie w zespole tańczy ponad stu dwudziestu tancerzy, a zajęcia prowadzone  są w pięciu grupach wiekowych.

Wiosną 1997 roku kierownictwo artystyczne Lajkonika przejęła Halina Misterka, która jednocześnie jest choreografem i instruktorem Grupy Reprezentacyjnej oraz Małego Lajkonika. Kontynuując tradycje założycieli, przygotowała zespół do kolejnych  festiwali w Rzeszowie w 1999, 2002, 2005, 2011 i 2014 roku. W 2005 roku podczas pielgrzymki do Włoch, zespół złożył hołd przy grobie Papieża Jana Pawła II oraz uczestniczył w audiencji u Papieża Benedykta XVI. Odwiedził wtedy też inne miejsca: Monte Casino, Asyż, Pompeje, Capri, Wiedeń i wiele innych.

W 2008 roku grupa młodzieżowa, Mała Reprezentacja, przybyła na organizowany przez Wspólnotę Polską  festiwal w Iwoniczu Zdroju, otwierając nowy szlak do Polski dla grup dziecięcych pracujących w zespole. Ich sladami za trzy lata poszla grupa Maly Lajkonik, ktora dzis tanczy juz w II Reprezentacji. II Reprezentacja  podobnie jak dwie kolejne grupy dziecięce: Lasowiaczki i Krakowiaczki, pracują pod nadzorem choreografa i instruktora Małgorzaty Łyda.

Kierownikiem muzycznym zespołu oraz jego akompaniatorem jest Marta Dudek. Kierownikiem administracyjnym Lajkonika od 2002 roku jest Maria Grzebień, a kierownikiem garderoby Renata Orlowska.

Lajkonik od wielu lat zapraszany jest do udziału w koncertach oraz festiwalach na terenie Stanów Zjednoczonych. W lutym 2007 roku na zaproszenie Paderewski Symphony Orchestra, wystąpił w premierze opery „Straszny Dwór” w Rosemont Theater w Chicago, a w lipcu tegoż roku wystąpił na scenie McCormic Place w Chicago podczas festiwalu organizowanego przez Polish Folk Dance Association of America.

Dumą Lajkonika są coroczne koncerty całego zespołu w salach widowiskowych, podziwiane przez publiczność z całego świata. Programem zespołu objęte są również intensywne zajęcia śpiewu, a także warsztaty artystyczne, na których młodzież pogłębia swoją wiedze o polskich obrzędach i tradycji polskiej. Kolędowanie z ZPiT Lajkonik na stałe wpisane jest w kalendarz imprez w Chicago.

 

Kierownictwo zespołu dba o pogłębianie wiedzy i umiejętności tancerzy organizując dla nich warsztaty taneczne, prowadzone przez choreografów z Polski.  Kazimierz Górczak jest autorem kilku układów tanecznych, z powodzeniem prezentowanych przez  Lajkonik.

 

Programy o Lajkoniku wielokrotnie emitowane były na łamach telewizji polskiej i amerykańskiej. Zespół pokazywany był między innymi  w programie Culture Around The World  oraz Oblicza Ameryki.

 

Z ciekawostek:

W sierpniu tego roku, na slubnym kobiercu stanie pierwsza para tancerzy, ktorzy od dziecka byli wychowankami Lajkonika: Monika Ignas i Jakub Zajaczkowski. Ich wspolna przygoda (jako para) rozpoczela sie na festiwalu w Rzeszowe w 2005 roku. Dodatkowo, Jakub jest tworca choreografii do wszystkich swingow prezentowanych przez ZPiT Lajkonik na festiwalu w Rzeszowie (przez ostanie 3 festiwale).

 

Druga para tancerzy: Natalia Medrecka i Krzysztof Cisowski, stanie na slubnym kobiercu w 2015 roku.

 

Po festiwalu w Rzeszowie w 2011, przygode z zespolem, zakonczylo wielu najstrszych stazem tancerzy - ukonczyli studia i pochlonela ich praca zawodowa. Choc sercem sa nadal z zespolem i wielokrotnie pomagaja w jego dzialaniach, trudy doroslego zycia, nie pozwalaja im, na cotygodniowe spotkania.  Wielu z nich jednka pozostalo. Stanowia trzon Reprezentacji i sa ogromna pomoca i wzorem dla mlodziezy, ktora  po raz pierwszy przyjedzie do Rzeszowa. Wyczekiwali na ten moment od swego debiutu w Polsce podczas festiwalu  zespolow dzieciecych w Iwoniczu Zdroju, w 2008 roku. Zyczymy im powodzenie.