Wyszukiwarka:

Karolinka Londyn

Zespół Pieśni i Tańca „Karolinka” to Polonijny zespół pieśni i tańca z Londynu, w którym występują trzy pokolenia Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku obchodziliśmy 35 lecie zespołu. Zasługą profesjonalnego kierownictwa zespołu jest to, że grupa od 35 lat podróżuje po Wielkiej Brytanii i po świecie, prezentując się na zawodach, festiwalach a także w różnych instytucjach publicznych i prywatnych. Zespół szczyci się wieloma nagrodami i wyrobioną reputacją, i często pojawia się w Polskiej i zagranicznej telewizji.

 

Ciągle mamy ambicje i plany rozwojowe. W pierwszej kolejności, zespół pragnie dalej podtrzymywać i propagować Polskie tradycje folklorystyczne i Polską kulturę ludową. Ciągle także pracujemy nad nowym repertuarem I doskonalimy swoją technikę.

 

Historia zespołu sięga roku 1978, kiedy to Maura Kutereba i Jerzy Pockert założyli grupę folklorystyczną złożoną z chłopców i dziewcząt uczęszczających do Polskiej szkoły sobotniej w południowym Londynie.

 

Obecna szefowa zespołu, Jolanta Kutereba, wykwalifikowana instruktorka tańca i dyplomowana choreografka, była jednym z pierwszych członków zespołu. Zaczynała karierę w ,,Karolince” jako solistka. Już od 26 lat prowadzi zajęcia z zespołem i jej zapał i zamiłowanie do folkloru nie tylko nie maleją, ale zdają się ciągle kwitnąć, wzbogacając dorobek grupy o nowe układy. Jolanta sprowadza z Polski specjalistów doskonalących poziom zespołu. Od 15 lat jest ona kierownikiem artystycznym zespołu. Skończyła studia wyższe w Laban Centre of Dance w Londynie oraz uzyskała dyplom instruktora w Lublinie. Praca zawodowa w różnych instytucjach teatralnych, a także z zespołem potwierdzają, że wszystkie swe plany życiowe podporządkowała miłości do tańca. Jolanta znajduje oparcie i zrozumienie w osobie swej Mamy, która jest jednym z założycieli zespołu i ciągle pozostaje jego dobrym duchem. Pani Maura, za swe oddanie i pracę dla zespołu i kultury Polskiej została odznaczona w 2001 roku Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta przez prezydenta RP.

 

Pani Maura nadal zajmuje się strojami i ich autentyczną reprodukcją dla zespołu. Natomiast następne młode pokolenia entuzjastycznie zajmują się pracą zespołową i wyrazem artystycznym, bo ‘Karolinka’ myśli też o swej przyszłosci. Prowadzi bowiem trzy grupy dziecięce, przy których pracuje załoga instruktorów którzy również zdali dyplom instruktorski w Lublinie i w Rzeszowie. Mamy nadzieję że kolejne lata będą ciągle owocne i radosne.

 

Dalsze informacje na stronie www.karolinka.com i na Facebook – Karolinka London.

 

Kierownik artystyczny – Jolanta Kutereba

Opracowanie i nagrywanie muzyki – Krzysztof Kramek

Autentyczna reprodukcja strojów – Maura Kutereba