Wyszukiwarka:

Orlęta Londyn

Zespół Pieśni i Tańca Orlęta powstał w Londynie W.B. we wrześniu 1973 z inicjatywy Barbary Klimas, która go prowadzi do dziś dnia, czyli 41 lat ! Nazwa wzięła się stąd, iż jej matka była rodowitą lwowianką. A sama historia lwowskich Orląt jest już doskonale znana. Oprócz tego zespół ćwiczy w Klubie Orła Białego, więc są to „dzieci Orła polskiego”.

 

Barbara Klimas jest w zespole choreografem, reżyserem, twórcą inscenizacji, kierownikiem zespołu, krawczynią a nade wszystko pedagogiem i opiekunem.

 

W 1981 Barbarze Klimas została przyznana piękną prestiżową nagrodę Oskara Kolberga za swoją energiczną pracę z Polonią w Anglii w dziedzinie polskiego folkloru. Jest jedyną laureatką tej nagrody w Wielkiej Brytanii i jedyna z niewielu poza granicami Polski.

 

Jako choreograf  Barbara Klimas stara się aby widz, niby widząc owe otwarte okienko, trafił na „zabawę” i wesołe docinanie w śpiewie. Nie ma tu miejsca na tylko jedną gwiazdę. Grupa jest doskonale ze sobą zgrana. Ważny dla niej jako choreograf  jest także dowcip na scenie, ponieważ ważna także oprócz tańca jest zabawa i treść.

 

Laura Klimas-Sawyer (córka Barbary) od zawsze udziela się praktycznie w zespole. Od wielu lat jest instruktorem, i czynnie współpracuje z matką w organizacji i prowadzenia zespołu. Razem tworzą wielką  artystyczną siłę.

 

Orlęta są, młodzieżowym, wesołym i – co ważne- otwartym zespołem. Każda nowa osoba jest tu chętnie przyjmowana. Znani są, przede wszystkim z tańców lwowskich i śląska beskidzkiego. Ich repertuar jednakże obejmuje tańce krakowskie, rzeszowskie, opoczyńskie, pszczyńskie, łowickie, biłgorajskie, lubelskie, mazur i wiele innych. Orlęta prezentują zabawne i fascynujące inscenizacje polskiego folkloru. Bardzo są znani za żywiołowość swoich występów i naturalną interpretacje polskiego folkloru. Tryskają radością. Mówiono że są „rewelacyjni”

 

2008r zespół otrzymał od Polskiego Ministerstwa Kultury złoty medal za promowanie polskiej kultury zagranicą.

 

Orlęta występował w różnych stronach Anglii, we Walii, Irlandii, Szkocji oraz rzecz jasna w Polsce. Koncertowali także w Wilnie, w Monachium na „Oktoberfest” i we Włoszech. W Anglii biorą udział we wszystkich polskich festiwalach folklorystycznych które są organizowane co trzy lata w różnych miastach w prestiżowych teatrach.

 

Obecnie zespół liczy 12-16 par. Ciekawe jest to że od początku istnienia zespołu do dziś dnia, wiele członków zespołu są, czynnymi harcerzami. Młodzi harcerze dołączają do zespołu gdzie tańczą też ich druhowie. To tworzy dodatkowo opiekuńczą i wesołą atmosferę. Jest też bardzo popularna grupa juniorów (około 50 dzieci) w wieku 4-15 lat. Ćwiczą w trzech osobnych grupach wiekowych jako „Młode Orlęta” (czyli nasze „Pisklęta”). Czekają z niecierpliwością ażeby dojrzeć do odpowiedniego wieku na przejście do Orląt.

 

W 2010r Zespół Orlęta otrzymał wsparcie od Fundacji Semper Polonia oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami Za Granicą”. Jako nagrodę zespół otrzymał piękny komplet strojów łowickich.

 

Barbara Klimas spełnia też funkcję prezesa Federacji Polskich Zespołów Folklorystycznych w Wielkiej Brytanii już od roku 2004.

 

W zeszłym roku Orlęta obchodzili swoje 40-lecie organizując wielką udaną zabawę.

W tym roku z tejże okazji wystąpią z koncertem jubileuszowym przed przyjazdem do Rzeszowa.